Jäta vahele
Minu esimene Essen SPIEL

Minu esimene Essen SPIEL

Tekst: Enelin Pedak

Fotod: Enelin Pedak ja Kaspar

Enne kui asun kirjutama oma esimesest Esseni lauamängumessist siis räägin natuke ka selle suursündmuse ajaloost ja olemusest. Mängusõprade seas on see üritus tuntud kui Esseni lauamängumess aga ametliku nimega SPIEL ja leiab see aset Saksamaal, Esseni linnas.

SPIEL on maailma suurim lauamängumess, mis sai alguse aastal 1983. Rekord külastajatearv jäi pandeemiaeelsesse sügisesse aastal 2019, kui messi külastas nelja päeva jooksul 209 000 inimest. Messil võib näha, osta ja proovida kõike mis lauamängudega seotud. Kohal on suured ja väikesed disainerid ja kirjastajad, edasimüüjad, tootjad jne.  Samuti saab osta kõiksuguseid tarvikuid, kasutatud mänge ja isegi spetsiaalseid lauamängulaudu!

Esseni lauamängumess SPIEL

Minu soov messi külastada tekkis peale seda kui töökaaslased 2019. aastal messilt naasesid ja oma kogemustest rääkisid. Lauamängufänni pisik oli mulle sisse pugenud ja ma mõtlesin, et järgmisel aastal lähen ka kaasa!

Kuniks… maailm pandi lukku ja messi 2020. aastal ei toimunud, vähemalt mitte traditsioonilisel viisil, vaid veebis. Ka veel eelmisel sügisel olid üsna segased ajad, aga kui sel aastal olid lootuskiired juba kõrgemal, et mess toimub ja lootust on,et üsna sarnaselt sellele, mis enne pandeemiat, siis said plaanid tehtud. Tahtsin kindlasti osaleda messil külastajana, kuigi oleks olnud võimalus ka tööd teha.

Kui suve hakul sai planeeritud reisi ja ööbimist, siis tagantjärele mõeldes tuli sügis kähku ja varsti oligi käes oktoobri algus. Essenisse läksin ma koos meie kogenud töökaaslastega, kes eelnevalt ka mitmel messil käinud, seega mul olid oma giidid olemas. Esmakülastajatel soovitan kindlasti aegasasti juba reisi planeerima hakata, hiljemalt kevadel, et saada endale ööbimiskoht. Ka meil oli see tehtud, kuid päev enne reisi algust tühistati meie ööbimise broneering. Õnneks meil vedas ja leidsime siiski uue ööbimiskoha. Peatuspaika valides võib kindlasti uurida mitte ainult Esseni linna, vaid väiksemaid asulaid selle ümbruses, paljudest on hea ühistranspordi ühendus ning alati on võimalus rentida auto.


Esimene messipäeva hommik oli kõigi jaoks ootusärev. Hommikul enne messikeskuse avamist ootavad inimesed peaukse ees sissepääsu juba hommikutundidest. Esimeste ootajate seas on kindlasti need, kes soovivad jõuda mõne limiteeritud mängu järjekorda. Sel aastal jäi silma, et järjekorrad tekkisid esimeste minutitega mängudele nagu “Splendor Duel” ja “Great Western Trail”. Kindlasti oli järjekordi veel mitmeid, aga need olid peamised, mis minule silma jäid. 

Meil oli võimalus messikeskusesse saada mõned minutid varem enne avamist. See on täiesti omaette kogemus kui ühel hetkel oled sa mõnesaja inimesega koos saalis ja siis äkki on seal inimesi hoopis paar tuhat. Muidugi jäin ma nii sellest ukse taga ootamisest ja küünarnuki tundest ilma, aga ausalt öeldes olen seda varem ka kontsertidel kogenud, seega peale pandeemia aastaid, ei tundunud see oluline kogemus. Sel aastal oli meditsiiniline näomask kohustuslik ja seda kogu messi ulatuses. Selles osas oli kõik väga eeskujulik. 

Minu jaoks möödus esimene päev kõiki kuute saali läbi käies. Püüdsin meelde jätta, kus midagi paiknes, mida proovida tahaksin, kuid peamiselt oli see esimene päev minu jaoks intensiivne. Olgugi, et olin eelnevalt ette valmistunud, oli esmapilgul reaalsuses messi suurus hoomamatu. Õnneks oli minu peamiseks seltsiliseks, meie Brain Gamesi kuldvara, Marika, kes on eelnevalt messil käinud vähemalt kümnel korral. Esimese päeva jooksul sai tehtud 18000 sammu ja soetatud paar mängu endale ning töökaaslastele. Ja kuidas sa ikka päeva lõpetad? - ikka mängid peale läuamängumessil käimist veel ühe lauamängu ka ööbimiskohas.

Järjekord

Teine päev algas sellega, et asjad, mis eelmisel päeval sai kõrva taha pandud, tuli nüüd hommikul ära osta. Seejärel suundusime mänge proovima. Mängimiseks on messil lugematult kohti ning olemas on juhendajad, kes reegleid seletavad. Pikemate lauamängude puhul mängitakse üks voor, lühemate mängude puhul saab mängida terve mängu. Mõnikord tuleb enda mängukorda oodata, lisaks on mõningatel juhtudel võimalik ka mängu aeg broneerida. Broneerimisel tuleb arvestada, et sa jõuaksid ühest kohast teise õigeks ajaks, sest vahepeal võib ühest saalist teise liikumine võtta päris mitmeid minuteid. Kui jalad on juba väsinud, siis tasub istuda mõnda lauda, kus tundub ahvatlev või huvitav mäng ja pakkuda kehale puhkust ning mänguga tutvuda. Meie sel päeval proovisime Marikaga ära mõned lastemängud Schmidt’il ja SmartGamesilt. Samuti sai proovitud “Treehouse Diner”, “Fyfe” ja “Verdant”.

Kolmas päev ehk laupäev on selline päev, mille eest mind hoiatati, et siis liikuda ei saa. Õnneks (või kahjuks?) ei saanud ma kogeda seda pandeemiaeelset pingviini tunnet, kus liikumine toimub nii, et sa lähed vooluga kaasa, sest ei saa ei tagasi ega edasi. Seekord oli küll selliseid piirkondi, kus läbipääs oli vaevalisem, aga sellist klaustrofoobset tunnet ei tekkinud. Hommikul me panime ennast valmis kohe proovima ka mängu “Bitoku”. Tähelepanuväärne oli see, et meie juhendaja õppis mängu selgeks eelmisel päeval ning tema eelnev lauamängukogemus on olnud “Monopoly”. 

Laupäevast jäi veel positiivse üllatusena meelde Brain Gamesi enda müügiboks, kus saime proovida varsti ilmuvaid mänge. Kaardimäng “Karakum” üllatas mind positiivselt lihtne aga piisavalt strateegiline, seega ootan juba selle müügile tulekut.  

Niisiis on messil võimalik proovida ka mänge, mis on alles prototüübid või pooleli. Lisaks on palju neid mänge, millel on käimas või tulemas ühisrahastuskampaania ( Nt Kickstarter või Gamefound). Samuti on võimalik kohtuda mängude autorite ja disaineritega ning saada isegi oma soetatud mängule autogramm! Näha saab ka lauamängumaailma infuencereid Board Game Geek'ist, Tom Vasel Dice Tower'ist jne :)


Minu jaoks oli kõige ägedam õhtu laupäeva õhtu, mil saime kokku ning õhtustasime meie Läti ja Leedu Brain Gamesi perega. Nii vahva oli omavahel messi kogemusi jagada.

Brain Gamesi pere

Pühapäeval ehk viimasel messipäeval oli juba tunne, et nüüd on kõik nähtud. Jääb võimalus veel mänge proovida ja teha viimased ostud. Mõned müüjad lasevad ka hinnad alla, seega, kes otsib hea hinnaga mänge, siis pühapäev on võimalus leida mõningaid pärle hea hinnaga.
Arvestada tuleb sellel messil, et paljud mängud on saksakeelse tõlkega, kuid kui mäng keelest ei sõltu ja ingliskeelsed reeglid on olemas ning saksakeelne kujundus ei sega, siis saab ka nii päris häid leide.

Minu kogemus Essenist on väga positiivne ja ootan juba järgmist aastat. Lisaks kõikidele lauamängudele, mida sai proovitud, ostetud ja mängitud, oli minu jaoks parim osa ka seltskond!

Järgmiseks korraks püüan rohkem eeltööd teha, mis mänge vaadata esimesel päeval, sest palju müüvad oma hittmängud väga kiiresti läbi. Hitid sel aastal olid kindlasti “Hamlet”, “Flamecraft”, “Lacrimosa”, “Evergreen”, “Coral”, “Revive”, “Wolves”, “Cat in a box”, “Mists over Carcassonne” jpt. Sellele vaatamata olen ma enda soetatud mängudega väga rahul ja ootan juba, millal saaks mängida! Lauamängulaager ootab!

Eelmine Milline Brain Gamesi lauamäng valida?
Järgmine TEAM3 – Koostöö on eduka tiimi alus

Viimane kommentaar

Kommentaar vajab administraatori kinnitust enne avalikustamist.

* Kohustuslik väli