Jäta vahele
Alates 15.juulist on meie Tasku keskuse pood kolimas📦... üle koridori 😄. Ootame kõiki peatselt uut ja suuremat poodi uudistama!✨🤩
Alates 15.juulist on meie Tasku keskuse pood kolimas📦... üle koridori 😄. Ootame kõiki peatselt uut ja suuremat poodi uudistama!✨🤩

Lühike ülevaade lauamängude ajaloost

 

Lauamängud on olnud meie ümber juba pikka aega, aga kuidas see kõik alguse sai? Vaatame üle lauamängude ajaloo, kuidas mängud on ajaga muutunud ning mida tänapäevased lauamängijad uutest mängudest ootavad.

Kõige varasem märge lauamängust on pärit Egiptusest 3500eKr. Tollel ajal mängiti mängu nimega Senet. Mängulaud koosneb kolmest reast, kus on kümme ruutu ning mängu mängiti kahe mängijaga. Mõlemal mängijal oli 5 nuppu. Paarsada aastat keskajal arvati, et mäng on seotud surnute teekonnaga, misõttu on haudadest leitud Seneti mängulaudu. Palju on vaieldud selle üle, kuidas seda mängu mängitakse. Praeguse arusaama kohaselt visatakse mängulauale pulki, mis määrab ära mitu käiku saab mängija oma nuppudega teha.

 Lauamängude ajalugu

Pulkade viskamine viitab selgelt täringute viskamisele. Juhuslikult on märkeid ka paljudest mängudest, mis kasutasid täringuid. Esimene teadaolev täringumäng  Triktrak pärineb aastast 3000eKr. Mäng leiti Iraani kagupoolsest küljest. Mängulaual on 24 kitsast kolmnurka ehk kiilu, millel paiknevad kivid.

 

Kummalgi mängijal on mängu alguses laual 15 kivi. Eesmärk on esimesena kõik oma kivid laualt eemaldada. Kive liigutatakse kahe täringu veeretamisel saadud arvu jagu. Sellest ajast on see mäng saanud tuntuks üle kogu maailma ning oli eriti populaarne 18 saj. Briti kirikkonnas. Praeguseks on mäng loonud enda vastu palju huvi arvutimaailmas, sest on väga strateegiline.

Veel üks mäng mis on arvutitesse kolinud on male. Male on pärit umbes 1000pKr ning on saanud väga populaarseks. Siiski, suurem kuulsus saabus alles aastal 1851, kui toimus maailma esimene maleturniir Londonis. See korraldati tollase suurmeistri Howard Stautoni poolt. Trend levis kiirelt üle terve maailma ning mängijad lõid uusi tehnikaid ja strateegiad, mille tulemusel me tänapäevast mängu sellisena teamegi.

Lühivaade lauamängude ajalukku poleks täielik, kui me jätaks välja Monopoly. See on mäng, mis paljudel on kodudes olemas, kuid mida väga harva päevavalgele tuuakse. Tihti seostatakse seda mängu tülide ja vaidlustega. Mängu esimesed variandid loodi Elizabeth J. Magie Phillips’i poolt aastal 1903, kui ta disainis ja kirjastas mängu nimega The Landlord’s Game. Mängu mõte oli algselt hariv. Mäng demonstreeris tolleaegset maksusüsteemi ning proovis näidata kui ohtlikud on monopolid. 1933 väljastati uus versioon Parker Brothers’ite poolt nimega Monopoly. Aastakümnete jooksul levis mäng Ameerikas Euroopasse.

The Landlord's game

Veel üks rahale keskenduv mäng on bingo. Bingot on mitmeid eri tüüpe, kaasaarvatud 90 palli bingo ja ka 75 palli bingo. Mängu põhiline ülesehitus on selline, et mängijatel on piletid, mille peal erinevad numbrid ning võidab see, kes saab enne kõik numbrid maha kriipsutatud. Bingo on variatsioon mängust Lottery, mis sai alguse 17. Sajandi Itaaliast. Esimest päris bingot - või “Beano” nii nagu seda vanasti kutsuti - mängiti Atlantas 1929. Aastal. Tänapäeval mängitakse bingot suurtes saalides, televiisori vahendusel või Rootsi kruiisil.

Lauamängud on usinasti aastatega arenenud, muutudes järjest keerulisemaks ning kaasahaaravamaks. Paljuski on selle põhjuseks olnud viimasel ajal  arvutimängude võidukäik. Üheks suureks etapiks tänapäevaste lauamängude arengus võiks nimetada Dungeons and Dragons’i, mis tuli välja aastal 1974. Mäng tõi päevavalgele uue lauamängutüübi, mille suureks osaks sai rollimäng.

Nagu me näeme, siis tänapäevaste lauamängude olemus on arenenud tublisti viimase aastatuhandega. Mängud keskenduvad rohkem meeskonnatööle, fantaasiale ning strateegiale ning on jätnud lihtsa õnne tagaplaanile.

 

Eelmine 2021. aasta TOP mängud

Viimane kommentaar

Kommentaar vajab administraatori kinnitust enne avalikustamist.

* Kohustuslik väli