Jäta vahele
Kogumiskaartide mängud - Mis need on?

Kogumiskaartide mängud - Mis need on?

Tekst: Jim Tilk

Magic The Gathering, Yu-Gi-Oh, Pokémon...

Misasjad need kogumiskaardimängud on? Räägime natuke kogumiskaartide hobi eripärast ja võimalustest, seejärel sukeldume mänguvõlusse ning vaatame lühidalt ka kuidas mängimine käib.

Kogumiskaardimängud tunduvad paljudele veidrad - hunnikute viisi pappi ning nende pärast elevil olevaid huvilisi. Selliste mängude kaugel inimesel võib tekkida küsimus „Miks nad sellest nii vaimustunud on?”.

Kogumiskaardid kui hobi ja tuluallikas

Kaartide kogumine ning nende vahetamine on üllatavalt populaarne hobi. Mõned aastad tagasi tehtud avalikele andmetele toetuvas uuringus ilmnes, et maailmas müüdavate üksikute Magic the Gathering kaartide väärtuseks on vähemalt 2,5 miljardit dollarit. 

Kuidas kogumiskaartide eest raha saadakse? Kaartide vastu raha teenimiseks on mitmeid erinevaid internetilehekülgi, kuid nende seast Euroopas kõige levinum on cardmarket.eu. Sellel veebilehel ostavad ning müüvad kaarte nii eraisikud kui ka kauplused ja lehekülg meenutab rohkem börsi-info või investeerimislehte kui tavalist e-poodi. 

Eraldi on välja toodud nii üksikud kaardid kui ka veel avamata toodete keskmised ja minimaalsed hinnad ning nende kõikumine läbi aja. Sellise info kättesaadavus koos valdkonna alaste teadmistega muudavad kaartide ostmise ning strateegilise müümise läbi võimalikuks raha teenimise. Mõned mängijad ostavad/müüvadki kaarte oma põhilise sissetuleku allikana, kuid enamiku jaoks on see lihtsalt hea viis saada hobile kulutatud raha tagasi kui see ei köida enam nii nagu vanasti.

Playing Magic The Gathering

kaardipaki AVAMISE PÕNEVUS

Tõenäoliselt on paljude kogujate jaoks nauditav teadmatus, mis täpselt varitseb veel avamata boosteri sees. Boosterid on väikesed kaardipakid, millest võib leida ükskõik milliseid kaarte. Inimeste jaoks on nende avamine põnev tegevus, kuna tegemist on justkui õnneratta keerutamisega. Kuigi enamus boostereid maksavad alla kümne euro, võivad nendes sisalduvad kaardid olla kordades väärtuslikumad.  

Perioodiliselt uuendatavate kaardimängude puhul võivad väärtuslikumad kaardid väljalaskes küündida kohati sadade ning harva ka tuhandete eurodeni. Teadmine, et sinu kuue euro eest soetatud pakikeses võib leiduda midagi, mis on väärt 60 eurot tekitab paljudes nauditava ootusärevuse.

Mõned kogujad ei tegelegi müümisega, vaid üritavad kokku koguda kõiki kaarte kindlast ajajärgust või tervest mängust üleüldiselt.

MILLES PEITUB KOGUMISKAARDIMÄNGUDE VÕLU?

Kaartide mängimise võlu on keeruline mõista kui pole ise mängida proovinud. See on tegelikult vägagi põnev!

Selleks, et olla mängus edukas ning vastast võita pead arvestama:

  • Enda ja vastase mängustiili

  • Enda pakis leiduvaid kaarte ning vastase pakis leiduda võivaid kaarte

  • Mängu staadiumit

  • Enda ja vastase käsutuses olevaid ressursse 

  • Mängitud kaartide potentsiaalset mõju

  • Alternatiivseid võitmisviise kui esmane plaan ei tööta

Nagu eelmainitust näha on kaardimängude mängimine vaimselt stimuleeriv ning hasarti tekitav ajaviide, sest kui oled juba võitma hakanud, siis tahad seda tunnet kogeda veel ja veel.

Ühe matši ajaline kestus jääb 1-300 minuti vahele, kuid enamasti kestavad kaardilahingud 20-45 minutit. Kui võrrelda seda ajakulu hinnanguliselt sama keerukate strateegiamängudega on kaardimängude kestus 2-3 korda lühem. Seega kogumiskaardimängudega on võidutunde kogemise võimalusi ühe õhtu jooksul tunduvalt rohkem, ühtaegu mängu keerukuses järeleandmisi tegemata. 

Kaartide omadused ning liigid sõltuvad suuresti konkreetsest mängust, kuid hea viis nendevahelise dünaamika mõistmiseks on ette kujutada malemängu, kus on ette öeldud mitu nuppu ühel mängijal olla võib, kuid ei ole seotud piiranguid mitu ratsut, oda jne olla võib. See teeks niivõrd keerulise mängu nagu male veel keerulisemaks, sest ei saaks kunagi kindel olla, mis nuppudega su vastane mängida võib. Umbes laadset olukorda kogumiskaardimängud tekitavadki, oma pakki koostades üritad läbi kaaluda erinevaid teoreetilisi vastaseid ning võimalusi kuidas saaksid end nende vastu paremini  kaitsta ja neid paremini rünnata. Tänu ootamatusele on iga mäng unikaalne ning annab järjekordse võimaluse ajusid ragistada.

Nagu lauamängudki on kogumiskaardimängud super viis sõpradega koos lõõgastumiseks ja lõbutsemiseks. Kui oled oma kaardipakki muutnud on sinul ja sõpradel hea põhjus kokkusaamiseks ja uue tšempioni väljaselgitamiseks. 

TCG kogumiskaardimängud

KAARDIMÄNGUDE TURNIIRID

Leidub rohkelt ka mängijaid kes ei rahuldu vaid oma sõpradega mängimisega, need mängijad avastavad end varem või hiljem mõnelt turniirilt

Kaardimängude turniirid on enamasti kogu päeva või suuremat osa sellest hõlmavad üritused, kus kõigil soovijatel on võimalus demonstreerida enda pakkide ehitamise ning mängimisoskust.

Turniiri võitja saab auhinnaks, olenevalt üritusest, kas mõne toote mis on kättesaadav ainult sääraste ürituste võitjatele või rohkelt boostereid. Mängijatel, kel on soov kogukonnast rohkem osa võtta, on alati võimalus ka kohtunikuks saada, läbides interneti teel vajalikud eksamid. Ka kohtunikud saavad tihti eksklusiivseid kaarte või muid hüvesid, seega on võimalus turniiri mõnudest osa võtta ka neil kes mängimises kõige silmapaistvamad ei ole.

Lisaks  võimalusele end proovile panna ning auhindu võita, on need üritused ka head võimalused kaartide vahetamiseks või uute tutvuste leidmiseks.  

Kogumiskaardimängud TCG

Eelmine Lauamängu soovitused
Järgmine Mida videokõne teel mängida?

Viimane kommentaar

Kommentaar vajab administraatori kinnitust enne avalikustamist.

* Kohustuslik väli