Jäta vahele
10 põhjust, miks mängida lastega lauamänge

10 põhjust, miks mängida lastega lauamänge

Tekst: Eveli Nõgu, mutukamoos.com

Meie peres on lauamängud au sees. Ega keegi enam täpselt ei tea, kust see alguse sai, kollektiivne mälu teab vaid seda, et Monopoly ja Eesti mälumängu kõrvale tekkisid ühel hetkel Ticket to ride ja Carcassonne. Sealt alates on käinud päris tihe seltskondadevaheline võidurelvastumine erinevate mängudega. Olles ise sellisesse toredasse haigusesse nakatunud, tahad ju seda jagada ja mis oleks toredam kui mängida koos lastega. Tegemist on küll pika, kuid põneva teekonnaga. Alustad mõne algelise “veereta värv ja tee midagi” mänguga, jätkad kergema klassikalise mänguga nagu doomino või kabe ning lõpuks jõuad välja lihtsamate strateegiamängudeni. Äraproovitud lihtsamad strateegiamängud, millega lapsed lauamängumaailma tuua, on Ticket to Ride, Carcasonne, Planet, Kvedlinburgi soolapuhujad, samuti Loony Quest, mis on küll rohkem osavusmäng, kuid lastega vägagi sobiv ja võimalik neil endil iseseisvalt ka mängida. 

Jättes nüüd kõrvale kõik oma huvid, toon siinkohal välja 10 põhjust, miks üldse näha vaeva lastega lauamängude mängimisega. 

 1. Lauamängude mängimine hoiab aju aktiivsena. Mu pensionärist ema on aastaid teadlikult lahendanud ristsõnu samal eesmärgil. Kohe kui ta palgatööst loobus, võttis ta ristsõnade lahendamise fookusesse, et ajul ikka mõttetööd jaguks. Me küll käime tööl, lapsed koolis, kuid sellegipoolest on oluline oma aju treenida ja lauamängude mängimine on selleks üks hea viis.

  Lauamäng Mysterium

 2. Lauamängud arendavad probleemilahenduse ja otsuste vastuvõtmise oskust. Siin tuleb osata püstitada eesmärke ja luua strateegia nende saavutamiseks. Oma strateegiate elluviimine aitab arendada loovust. Strateegiamängudes satud sa enamasti uudsetesse olukordadesse, kus on vaja võrdlemisi kiiresti vastu võtta otsus, kuidas edasi tegutseda. Me oma sõpruskonnas kutsume sellist otsustamatuse situatsiooni AP-ks (analüüs-paralüüs) ja mõni mäng on AP-d eriti altis esile kutsuma. Siin tulevadki mängu sõbrad, kes siis otsusega kimpus olijat tagant utsitavad, et mäng venima ei läheks. Samuti on vaja mitmetes mängudes kasutada koostööoskusi, kus ei mängi igaüks oma võidu nimel, vaid kaotatakse või võidetakse koos. Sedalaadi mängud on eriti nooremate laste puhul head, sest neil on eriti raske kaotusvaluga toime tulla ja võib juhtuda, et mõni laps keeldub kaotushirmus üldse mängimisest. Sellisteks mängudeks on näiteks Speedy Roll (loe lähemalt siit), Farm Rescue, Outfoxed, The Mind, The Crew ja palju-palju teisi.

  Lauamäng Lastemäng Speedy Roll

 3. Keerulisemates strateegiamängudes on reeglid pikad ja põhjalikud ning eeldavad korralikku süvenemist ja kaasamõtlemist, et neist aru saada. Tavaliselt kulubki esimene mängukord reeglitest arusaamisele, järgmistel mängudel saab juba vaikselt hakata strateegiaid looma. Reeglite meelespidamine on hea mäluharjutus, samuti tuleb osata luua seoseid.

 4. Eduelamuse korral aitavad lauamängud kasvatada enesekindlust. Siin on eelduseks, et mängija leiab endale sobiva lauamängužanri, sest mänge on tõesti igale maitsele. Meie perele meeldivad enam strateegiamängud, kus on ka erinevate mootoritega mänge (kui palju mängib rolli juhus, kas on orienteeritud ressursside kogumisele jne) ja nende hulgas on igal pereliikmel oma eelistus, mislaadi mängudes tema tugevused välja tulevad.

  Lauamäng parim lastemäng ICECOOL

 5. Lauamängud on enamasti lõbusad ja mõnus stressileevendus nädala lõppu. Muidugi on ka tõsiseid mänge, kus osalejad istuvad vaikides ja kulm kortsus oma kaarte põrnitsedes. Sedatüüpi mäng on rahuldust pakkuv introvertidele, kes hea meelega naudivad sõprade seltskonda vaikides.

  Lauamäng auhinnatud kaardimäng The Crew

 6. Lauamängud liidavad. On ju tore tunne õhtul pere või sõpradega koos midagi teha? Mängides õpid kaaslasi tundma uuest küljest. Kui su laps on vaikne ja tagasihoidlik, siis lauamängud on temale sobiv viis sõprussuhete loomiseks. Siin ei ole survet olla aktiivne vestluspartner, vaid saab rääkida asjast lühidalt ja konkreetselt. 

  Lauamäng Kaardimäng Ligretto

 7. Mängujärgne analüüs on tavaliselt mõnusalt lõõgastav, kus mängijad saavad naerda oma vigade üle ja jagada mõttekäike. Siin õpib laps, et vigade tegemine on elu osa ja sellest ei pea heituma. 

 8. Lauamängud on tore alternatiiv ekraanidele. Kui videomängudes on su vastane lihtsalt üks avatar, siis lauamängu puhul sa näed oma vastase reaktsiooni kohe ja päris elus. Sa näed, kuidas sinu teod mõjutavad teisi inimesi. Isegi kui videomängus sa mängid üle võrgu koos sõbraga, siis sa ei näe tema reaktsioone sinu käikudele. Nähes inimese reaktsiooni üle laua, õpib laps lugema kehakeelt, mõistma kaaslase tundeid ja see aitab tal edaspidi luua toimivaid inimsuhteid. 

  Lauamäng Klask

 9. Mängud võivad olla ka üldharivad. Nt Wingspan mängus on võimalik tundma õppida erinevaid linde, Ticket to Ride on hea geograafiatunni toetamiseks (siin on kaartide valik väga lai, pea iga maailmajao kohta peaks midagi leidma). Keelearengut toetavad Alias, Ainult Üks ja Scrabble, arvutamist on vaja pea igas mängus.

  Lauamäng Tiivulised, Wingspan

 10. Lauamängud nõuavad head enesekontrolli. Tähendab see siis pokkerinägu või kaotusega toimetulekut, sa pead arendama oma enesekontrolli oskusi. Väikestel lastel on alguses väga raske varjata oma näoilmet kui nad saavad sabotööri või musta notsu kaardi. Samuti on alguses raske toime tulla tunnetega kui mäng ei lähe nii nagu soovib. Olgem ausad, isegi täiskasvanutel on see raske! Nii me siis iga mänguga harjutame, kuidas tulla toime pettumustundega. 

Kui esialgu tundub, et lastega lauamängude mängimine on igav ja tüütu, sest mängud on lihtsad ja pettumuse emotsioonid ehtsad, siis õigeid mänge mängides võib see olla põnev ka täiskasvanule. Katseta erinevaid mänge, laena kasvõi sõbralt ja leia enda pere veregrupiga sobiv mängužanr. See pingutus on küünlaid väärt!

 Lauamäng Nuputamismäng SmartGames Walk the dog

Eelmine Ajatu Carcassonne
Järgmine EDUKA MÄNGU RETSEPT: TIIVULISED (WINGSPAN)

Viimane kommentaar

Kommentaar vajab administraatori kinnitust enne avalikustamist.

* Kohustuslik väli